mąka

Mąka to bardzo uniwersalny produkt, który gości w każdej kuchni pod wieloma postaciami. Stosuje się ją w potrawach na słono oraz słodko. Dlatego można ją w naleźć w wielu wypiekach, ale i sosach, ponieważ stosowana jest jako zagęstnik. Dzisiejszy rynek oferuje wiele typów mąk, które różnią się zastosowaniem oraz właściwościami. Przekonaj się, jakiej mąki warto użyć w takcie wypieku ciasta lub chleba, a także przygotowując makaron.

  1. Rodzaje mąki pszennej i ich zastosowanie w kuchni
  2. Mąka żytnia – rodzaje i ich zastosowanie
  3. Mąki z różnych zbóż – jak i do czego używać ich w kuchni
  4. Rodzaje mąki bezglutenowej i ich zastosowanie

Rodzaje mąki pszennej i ich zastosowanie w kuchni

Mąki pszenne różnią się typem, który określa jednocześnie ich przeznaczenie. Typ 450 to mąka tortowa, która doskonale nada się do pieczenia biszkoptów oraz ciast półkruchych. Typ 500 to tak zwana krupczatka dedykowana następującym potrawom: makaronom, babkom i kruchym ciastom. Typ 500 to także mąka poznańska, idealna do zasmażek, klusek, pizzy, pierogów oraz makaronów. Mąka wrocławska to również typ 500. Warto jej użyć przygotowując naleśniki, makarony oraz wypieki drożdżowe. Należy wymienić także typ 550, zwany mąką luksusową. Wykonane z jej użyciem dania gotowane, zasmażka oraz wypieki drożdżowe smakują wyśmienicie. Wymienić należy również typ: 650, 750, 850, 1400, 1850, 2000 oraz 3000. Ostatnie trzy typy, to mąki pełnoziarniste o bogatym smaku oraz sporej zawartości błonnika.

Mąka żytnia – rodzaje i ich zastosowanie

Mąka żytnia jest trochę mniej popularna, niż pszenna. Jednak ma sporo zastosowań w kuchni oraz walorów odżywczych. W tym przypadku można wyróżnić typ: 580, 650, 800, 950, 1400, 1850 oraz 2000. Mąki te przeznaczone są głównie do wypieku chleba oraz produktów piekarniczych. Różnią się między sobą intensywnością pod względem smaku, jak i barwą. Typ 580 pozwala wypiec jasny chleb żytni, bułki oraz makaron. Z typu 950 powstaje chleb razowy oraz ciemniejsze pieczywo. Z mąki tej przygotowuje się zakwas, który służy do wypieków oraz przepysznej zupy – żurku.

Mąki z różnych zbóż – jak i do czego używać ich w kuchni

Coraz częściej na rynku można znaleźć mąki przygotowane z innych zbóż, niż pszenica oraz żyto. Dlatego na półkach sklepowych dostępna jest mąka: z prosa, jęczmienna, owsiana, sojowa i wiele innych. Mąka z prosa oraz z jęczmienia to doskonały dodatek do wypieku, poprawiający smak. Warto podkreślić, że atutem tych mąk jest ich bogaty skład. Zawierają sporo witamin i minerałów. Mąkę owsianą można w szybki i prosty sposób uzyskać. Wyróżnia się delikatnym smakiem, jak i bogactwem składników odżywczych.

Rodzaje mąki bezglutenowej i ich zastosowanie

Mąki bezglutenowe dedykowane są osobom nietolerującym glutenu oraz chorującym na celiakię. Wśród tego typu należy wymienić mąkę: kukurydzianą, z amarantusa, gryczaną, kokosową, ryżową, ziemniaczaną czy tapioka. Tapioka to mąka pozyskiwana z manioka, która doskonale sprawdzi się w trakcie przygotowywania legumin, kiślu oraz jako zagęstnik wielu potraw. Podobnie jak mąka ziemniaczana, którą zagęszcza się potrawy. Najpopularniejszą mąką bezglutenową jest mąka kukurydziana. Charakteryzuje się ona żółtym kolorem, jak i miałką konsystencją. Jest jednak lekkostrawna oraz posiada sporo witamin oraz mikroelementów. Doskonale sprawdzi się w momencie przygotowywania naleśników, klusek oraz wypieków. Natomiast mąka gryczana najczęściej wykorzystywana jest w czasie wypeiku blinów, a także pieczenia ciasta czekoladowego lub korzennego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here