Plafon

Plafon, lampa jeszcze do niedawna kojarząca się z obiektami użyteczności publicznej, dziś króluje w domowych wnętrzach. Przeszła bowiem prawdziwą metamorfozę. Z nudnego, nijakiego i mało estetycznego oświetlenia przeistoczyła się w lampę wielofunkcyjną, wielowymiarową.

Wśród plafonów można znaleźć kompozycje geometryczne, ale i z wieloma źródłami światła. Płaskie bądź nieco wystające ponad powierzchnię sufitu. Proste i minimalistyczne, industrialne bądź loftowe. Plafony to dziś lampy coraz bardziej pożądane we wnętrzach. W jaki sposób dobierać je do aranżacji i miejsc nietypowych?

Plafon w łazience

Zacznijmy od przyjrzenia się łazience. Ta przestrzeń jest nie tyle nietypowa, co specyficzna, choćby dlatego, że mierzy się z trudnymi warunkami, głównie podwyższonym poziomem wilgotności. Często korzystamy z łazienki, nie tylko celem pielęgnacji i wykonywania zabiegów higienicznych, ale również po to, by się odprężyć, zrelaksować po całym dniu zmagań z obowiązkami. Tutaj panie wykonują makijaż przed wyjściem do pracy lub na spotkanie, panowie zaś nadają kształt swojemu zarostowi. Światło ma zatem ogromne znaczenie.

Plafon zastosowany w łazience pozwala na równomiernie rozprowadzane światło, dlatego sprawdza się tu wręcz idealnie. Co więcej, może zagościć nie tylko na suficie, ale i na ścianach, spełniając rolę oświetlenia bocznego.

W łazience potrzebujemy atmosfery sprzyjającej relaksowi i odpoczynkowi. Aranżacja będzie więc mieć dla nas kolosalne znaczenie. Wśród niej zaś uwagę zwracamy na estetykę wybieranych lamp. Plafony, które oferuje sklep https://azzardo.com.pl/, to doskonały przykład, że funkcjonalność może iść w parze z dekoracyjnością.

Plafon w przedpokoju

Przedpokój to przeważnie przestrzeń wąska, o nieco zaburzonych proporcjach, do tego ciemna. Długi korytarz wiodący do drzwi wyjściowych potrzebuje rozświetlenia i praktycznych konstrukcji lamp. Plafony bardzo dobrze się tu sprawdzają. Radzą sobie nawet w niskich i wąskich przedpokojach, ponieważ są niemalże płaskie i nie zajmują zbędnie miejsca. Za to w korytarzach obszernych, długich i wysokich, nawet tych oferujących dopływ światła naturalnego, można wybrać konstrukcje zdecydowanie bardziej ozdobne.

Także w przedpokoju plafon może zagościć na suficie i na ścianach. Tożsame konstrukcje oświetlenia, wybór lamp w komplecie, daje szansę na stworzenie spójnego wystroju.

O tym, w jaki sposób oświetlać poszczególne pomieszczenia i przestrzenie, nie tylko przedpokój, warto poczytać na stronie http://dom-dom.pl/.

Plafon w pokoju dziecięcym

Kolejna (nie)typowa przestrzeń to pokój dziecięcy. Teoretycznie pomieszczenie jak każde inne, w praktyce zaś o wiele bardziej wymagające. Tutaj nasze pociechy uczą się, bawią, spędzają czas z rówieśnikami i z najbliższymi. Ich przestrzeń musi być dopasowana nie tylko pod względem funkcjonalności, ale i bezpieczeństwa.

Dzieci w trakcie zabaw nie patrzą na to, czy o coś zawadzą, uderzą, czy przypadkiem czegoś nie zniszczą lub nie zrobią sobie krzywdy. Z tego względu warto wybierać wśród konstrukcji plafonów, ponieważ o wiszące lampy zdecydowanie łatwiej zahaczyć. Na rynku znaleźć można propozycje oświetlenia płaskiego lub w niewielkim stopniu odstającego od sufitu, w kolorach i kształtach nawiązujących do dziecięcych zabawek.

Planując oświetlenie nietypowych i wymagających przestrzeni domowych, należy się trzymać podstawowych zasad podczas wybierania lamp. Trzeba jednak również pamiętać o tym, jakie elementy dodatkowe są istotne w poszczególnych miejscach, aby lampa należycie spełniała swoje funkcje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here