Odzież wełniana

Odzież wełniana wymaga specjalnej pielęgnacji. Podczas prania ubrań z wełny wystarczy przestrzegać jednak kilku prostych zasad, aby ulubione swetry zachowały swoją pierwotną miękkość, kształt oraz kolor.

Naturalne tkaniny, takie jak wełna, nie wymagają tak częstego prania, jak bawełna czy poliester. W trakcie prania wełnianej odzieży należy pamiętać, aby dzielić ją kolorystycznie, prać zawsze na lewą stronę, używać specjalnych detergentów przeznaczonych do czyszczenia wełny czy unikać wirowania. Ubrania z wełny wymagają delikatnego traktowania, ponieważ łatwo je uszkodzić bądź rozciągnąć. 

Jaki detergent wybrać? 

Do czyszczenia i odświeżania wełny świetnie sprawdzą się preparaty piorące Henkel. Produkty koncernu to ogromna liczba proszków, płynów, żeli i kapsułek do prania różnych marek, wśród których znajdują się środki przeznaczone typowo do pielęgnacji wełny i delikatnych tkanin, które można stosować zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Zawarte w preparatach substancje piorące, np. płatki mydlane, mydło kokosowe, nie tylko skutecznie oczyszczają z zabrudzeń, ale również chronią tkaniny przed mechaceniem i niszczeniem. Aby ubrania pozostały przyjemnie miękkie w dotyku i nie elektryzowały się, warto zastosować dodatkowo płyn do zmiękczania tkanin. Preparat zadba o odpowiednią puszystość tkanin, a jednocześnie pozostawi na nich delikatny, przyjemny zapach. 

Pranie ręczne czy w pralce? 

Przed rozpoczęciem prania odzieży, niezależnie od tkaniny, z jakiej została wykonana, zawsze należy sprawdzić zalecenia znajdujące się na metce. Jeśli wełniane ubranie może być prane w pralce, wówczas najlepiej ustawić specjalny program do prania wełny oraz wyłączyć wirowanie. Swetry i inną odzież z wełny należy wywinąć na lewą stronę i oddzielić je od reszty prania z innych materiałów, z wyjątkiem poszewek na poduszki i ręczników, które stanowią idealne zabezpieczenie wełny przed ewentualnym zniszczeniem w pralce. 

Z kolei, jeśli wełniana odzież może być prana ręcznie, wówczas do dużej miski trzeba wlać ciepłej (ale nie gorącej) wody, a następnie dodać do niej proszku lub płynu przeznaczonego do prania wełny. Gdy detergent się rozpuści, wystarczy włożyć ubranie do miednicy i pozostawić je na około 10-20 minut. Po tym czasie zabrudzoną wodę należy wylać, a odzież wypłukać w czystej wodzie. Uranie jest gotowe do suszenia, po delikatnym ręcznym odsączeniu z niego nadmiaru wody.

Jak suszyć wełniane ubrania?

Wełna to naturalne włókno, które łatwo zdeformować nie tylko zbyt wysoką temperaturą prania, ale również nieodpowiednim sposobem suszenia. Podczas prania wełnianych swetrów nie należy korzystać z funkcji wirowania. Po wyjęciu odzieży z pralki nadmiar wody wystarczy delikatnie odcisnąć (ale nie wykręcać) w dłoniach bądź położyć na nią miękki ręcznik, który samoistnie wchłonie wilgoć. Mokre ubrania z wełny bardzo łatwo rozciągają się, tym samym tracąc ładny kształt, dlatego bezpieczniej suszyć je w pozycji leżącej, np. na klasycznej suszarce, ale zawsze na rozłożonym kocu lub ręczniku. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here