Najlepszy pokarm dla ptaków egzotycznych

0
262

Ptaki egzotyczne to zwierzęta ozdobne coraz częściej hodowane w warunkach domowych i trzymane w klatkach. Są to między innymi papugi czy kanarki. Poza tym istnieje również wiele farm z ptakami ozdobnymi. Dla niektórych to hobby, dla innych źródło utrzymania. Jeśli ktoś zdecyduje się na hodowanie tego typu ptaków, powinien posiadać o nich pewną wiedzę, aby zapewnić prawidłowe warunki bytowania oraz właściwie dopasowaną karmę dla płatków egzotycznych.

Karmy dla małej egzotyki

Ptaki egzotyczne są obecnie chętnie wybieranymi pupilami domowymi. Zachwycają one bowiem zarówno swoim wyglądem, jak i niepowtarzalnym śpiewem. Aby mieć pewność, że ptak przez długi czas będzie cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją, należy zagwarantować mu właściwy pokarm. Karma dla ptaków egzotycznych to produkt oferowany zarówno przez internetowe sklepy zoologiczne, jak i te stacjonarne. Produkty można dobrać do własnych wymogów jakościowych oraz ekonomicznych. Najprościej kupić gotową, na przykład suchą karmę. Warto jednak wcześniej sprawdzić jej skład, aby mieć pewność, że składniki użyte przy jej produkcji są odpowiednie dla zdrowia ptaka. Najlepsza karma dla ptaków egzotycznych nie powinna mieć w swoim składzie sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów. Należy pamiętać, że właściwie dobrana karma to najważniejszy aspekt hodowlany. Poza tym równie istotnym elementem jest zapewnienie ptaku nieograniczonego dostępu do świeżej wody.

Pokarm dostosowany do konkretnych gatunków ptaków egzotycznych

Sklepy zoologiczne oferują szeroki asortyment karm nie tylko dla ptaków egzotycznych, ale również tych przeznaczonych dla konkretnych gatunków. Przykładem jest choćby specjalnie przygotowany pokarm dla papużek falistych bądź dla dużych papug afrykańskich. Można zatem wybrać uniwersalną karmę bądź taką przeznaczoną dla gatunku ptaka, który posiadamy.

Alternatywą dla karm są przysmaki, na przykład kolby. Są one oparte na naturalnych składnikach i stanowią źródło witamin, wapna i mikro- i makro elementów. Kolba również pomaga ścierać przerosty dzioba. W sklepach zoologicznych często spotykane są kolby w zestawach – takie rozwiązanie może być korzystne również dla portfela, ponieważ z reguły jest to opcja tańsza. Kolby mogą mieć różny smak, na przykład biszkoptowy, jajeczny, miodowy czy owocowy. Z pewnością jest to ciekawe urozmaicenie w codziennej diecie ptaków egzotycznych.

Właściwa karma dla ptaków egzotycznych pozwala na ich prawidłowy rozwój. Zapewnienie zbilansowanej diety to jeden z obowiązków opiekuna tego typu ptaków.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here