Bundesligi

Ludzie od początku świata poznawali cuda natury i starali się być coraz lepsi i silniejsi w tym, co robią. Tak zrodziły się niezwykłe ciekawostki i wspaniałe rekordy. W 2. połowie XIX w. powstało coś innego – futbol, a później ligi piłkarskie, m.in. Bundesliga. Jakie najciekawsze i najmniej oczywiste fakty skrywają te rozgrywki? Dowiedz się i przeczytaj ten artykuł.

Szczęśliwa trzynastka

Bundesliga istnieje od 1962 r., a do tej pory tylko 13 klubów zdołało zdobyć tytuł mistrzowski. Na najwyższym stopniu podium w lidze najwięcej razy stawał Bayern Monachium – aż 30 razy (stan na 23.06.2021 r.). Kolejne dwa kluby – Borussia Dortmund (były klub Łukasza Piszczka) i Borussia Moenchengladbach zdobyły mistrzostwo Niemiec ledwie pięciokrotnie. Ogólnie mówiąc, tylko sześć drużyn ma prawo do umieszczania nad swoim herbem gwiazdki – jest to symbol, który oznacza określoną ilość zwycięstw w lidze.

Najmłodsze gwiazdy

Borussia Dortmund nieraz udowadniała, że lubi stawiać na młodych zawodników. Świadczy o tym chociażby fakt, że w sezonie 2020/2021 jako najmłodszy gracz w dziejach Bundesligi zadebiutował Youssoufa Moukoko. Przed nim tytuł najmłodszego dzierżył Nuri Sahin, na którego również zdecydował się klub z Dortmundu.

Zwierzęce przydomki

Niemal każdy klub piłkarski ma swoją mniej oficjalną nazwę. W Bundeslidze część klubów posiada dość „zwierzęce” przydomki. Na przykład, drużyna Eintrachtu Frankfurt to Orły, FC Köln – Kozły, a Borussi Moenchengladbach – Źrebaki. Co jeszcze bardziej nietypowe, pseudonim tego ostatniego teamu nie bierze się z historii klubu, lecz stylu gry i zawodników – w latach 70. miażdżący procent zawodników stanowili bardzo młodzi gracze.

Pech Schalke

W wielu źródłach można przeczytać, że klub z Zagłębia Ruhry sięgnął po mistrzostwo Niemiec kilkukrotnie. Miało to jednak miejsce przed oficjalnym powołaniem do życia Bundesligi. Od 1962 r. Schalke nie wiedzie się już tak dobrze, jak przed wieloma laty: zdobyło wprawdzie siedem srebrnych medali i cztery brązowe, jednak nigdy nie udało mu się otrzymać miana mistrza. Dodatkowo, w sezonie 2020/21 klub, po fatalnym sezonie i zajęciu ostatniego miejsca w rozgrywkach został zdegradowany o klasę niżej.

Dwucyfrowe wygrane

Piłka nożna bywa okrutna, a niektóre kluby takie „okrucieństwo” w postaci wielu strzelonych bramek stosują na swoich rywalach. Źrebaki z Moenchengladbach najwięcej razy znalazły sposoby na dwucyfrowe wygrane z konkurentami. Aż czterokrotnie wygrały takim stosunkiem bramek (12:0, 11:0 i dwukrotnie 10:0). Dodatkowo, w meczu z Borussią Dortmund odniosły najwyższe zwycięstwo w dziejach Bundesligi. Miało to miejsce w 1978 r., a wynik wyniósł wspomniane już 12:0.

Niektóre z tych rekordów prędzej czy później zostaną pobite, niektóre ciekawostki już nie zdumieją. Ale jedno jest pewne: futbol wciąż będzie nas zaskakiwał!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here