Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Zdarza się, że użytkownicy swoich przenośnych komputerów mają problem z wykonaniem zrzutu ekranu – właściwie nie wiedzą po prostu jak go wykonać. Oto z odsieczą przybywa do Ciebie ten artykuł, który w kilka prostych sposobów przedstawi Ci jak zrobić zrzut ekranu na laptopie.

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?

Sposób 1:

Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie?Każdy laptop posiada taki przycisk jak „Print Screen” lub „PrtSc”, czasami jednak ukrywa się on np. pod przyciskiem „Insert” w takiej sytuacji naciskamy jednocześnie klawisze „Fn” i „Print Screen” ukryty pod naszym „Insertem” czy też innym klawiszem. Teraz znajdujemy się w sytuacji, w której nasz zrzut ekranu znajduje się w schowku czyli musimy gdzieś go wkleić. Użytkownicy systemów Windows mogą zrobić to przykładowo w Paincie, ale oczywiście każdy inny program graficzny również będzie się do tego nadawał. Po wklejeniu naszego zrzutu ekranu wystarczy zapisać go gdzie chcemy… i gotowe.

Sposób 2 (dla użytkowników systemów Windows Vista, 7, 8, 8.1 oraz 10):

Fabrycznie w naszym systemie zainstalowaną mamy usługę „Narzędzie wycinanie” po uruchomieniu narzędzia, możemy zrobić zrzut całego ekranu jak i też wyciąć konkretną jego część, którą potrzebujemy uwiecznić. Narzędzie po wycięciu interesującego nas kawałka ekranu od razu wyświetla go w co prawda marnym edytorze, ponieważ wielu opcji tam nie mamy. Możemy od razu zapisać nasz zrzut ekranu w formacie jaki potrzebujemy. Aby uruchomić to narzędzie najprościej jest wcisnąć przycisk Start oraz w oknie wyszukiwania wpisać frazę: „narzędzie wycinanie”.

Sposób 3 (dla użytkowników systemu Windows 10):

Kombinacja przycisków Alt + Print Screen (w przypadku kiedy PrtScr jest ukryte pod innym przyciskiem o czym była mowa w 1 sposobie Fn + Alt + PrtScr) – sposobem tym zrobimy zrzut ekranu tylko aktywnego okna. Zrzut ekranu będzie przechowywany w schowku. Kombinacja Windows + Print Screen robi zrzut całego ekranu i automatycznie zapisuje w folderze „Zrzuty ekranu”, który znaleźć możemy tam gdzie domyślnie zapisywane są obrazy na naszym laptopie. Podczas robienia zrzutu ekran na chwilę przygaśnie.

Sposób 4:

Istnieje wiele darmowych programów ułatwiających nam wykonywanie zrzutów ekranu. Jednym z nich jest na przykład ScreenToGif, posiada on również opcję „nagrywania”, a mianowicie zapisuje w formacie .gif wszystko co dzieje się na ekranie.

Sposób 5 (Tylko macOS):

W systemie macOS Mojave wystarczy nacisnąć kombinację klawiszy Shift + Command + 5, a wyświetlą się wszystkie narzędzia, którymi możemy przechwytywać ekran. Narzędzia te umożliwiają nam wykonanie zrzutu całego ekranu, okna lub wybranej jego części, a nawet do rejestrowania nagrań wideo z naszego ekranu.

Sposób 6 (Tylko macOS):

Aby wykonać zrzut całego ekranu używamy skrótu Shift + Command + 3, plik w formacie .png pojawi się na naszym biurku (dotyczy również przypadków, które opiszę poniżej:

Zrzut okna wykonamy skrótem Shift + Command + 4 po czym naciskamy klawisz spacji i klikamy w okno, które nas interesuje.
Zrzut wybranej części ekranu wywołamy również Shift + Command + 4, obszar, który nas interesuje zaznaczamy przeciągnięciem.

Najlepsze programy do obróbki graficznej

Najlepsze programy do obróbki graficznejJeśli przechwyciliśmy już naszego print screena dobrze byłoby go jakoś obrobić. Przynajmniej w minimalnym stopniu. Wyciąć niepotrzebne rzeczy, dopisać coś lub chociażby zmienić format pliku. W tym celu będziemy potrzebowali jakiegoś programu do obróbki grafiki. W każdym Windowsie wbudowany jest program Paint. Jest to dość prosty program, jednak pozwala na wykonanie podstawowych operacji na pliku. Wprawdzie nie nie będziemy mogli przeprowadzać operacji na warstwach czy przeprowadzić zaawansowanych korekt kolorów czy balansów, lecz bez problemu użyjemy gumki, pędzla i zapiszemy plik w formacie akceptowalnym w internecie.

Najbardziej chyba znanym edytorem graficznym jest program Adobe Photoshop. Za jego pomocą z naszym plikiem graficznym możemy zrobić niemal wszystko. Jest on niestety płatny. Darmowo możemy korzystać jedynie z 30-dniowej wersji próbnej. Alternatywą dla Photoshopa jest Gimp. Darmowy program o możliwościach zbliżonych do Adobe Photoshop. Korzysta z niego wielu grafików amatorów i profesjonalistów. Nawigacja i układ funkcji jest zbliżony do tych z Photoshopa więc każdy kto opanuje Gimpa nie będzie miał większych problemów z przesiadką na Photoshopa w przyszłości.

Jak udostępnić plik w sieci?

Aby udostępnić nasz plik innym osobom w internecie możemy wysłać go poprzez e-mail lub serwis społecznościowy, np. Facebook. Inną opcją jest umieszczenie go na darmowym serwerze i wysyłka bezpośredniego linku zainteresowanym osobom. Istnieje wiele serwisów umożliwiających darmowy hosting zdjęć. Warto z nich korzystać, jednak najpierw zalecamy dokładną lekturę regulaminu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here