Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Z sanepidem za wiele nie mamy wspólnego na co dzień, jeżeli nie mamy otwartej swojej działalności, która wymaga kontroli z ich strony. Jednak jest kilka przypadków, kiedy musimy się tam udać. Kiedy mamy zamiar pracować w gastronomii, albo w jakieś innej pracy, która wymaga kontaktu z żywnością, powinniśmy się zastanowić jak wyrobić książeczkę sanepidowską, bo to właśnie o nią zapyta pracodawca. Jest to konieczność, aby ją posiadać, więc lepiej nie zwlekać i wyrobić ją zanim będziemy szukać takiej pracy. Następnym przypadkiem, jest praca z ludźmi, a dokładniej praca fizjoterapeuty, gdzie taka książeczka jest też wymagana.

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?

Jak wyrobić książeczkę sanepidowską?Wyrobienie tej książeczki nie jest trudne. Z naszej strony, należy pobrać swoją próbkę kału i oddać do badania, zazwyczaj, ma to być próba z trzech kolejnych dni. Na czas pobierania próbek, te gotowe przechowuje się w odpowiednich opakowaniach w lodówce, aby nie uległy zniszczeniu. Następnie zanosimy próbki do sanepidu, gdzie podlegają badaniom. Wykrywa się wtedy czy jesteśmy nosicielami salmonelli oraz innych chorób jelitowych. Wyniki otrzymuje się mniej więcej po dwóch tygodniach. Badania te są odpłatne, płacimy za to z własnej kieszeni, ale istnieją sytuacje, kiedy płaci za to pracodawca. Wszystko jest kwestią umowną i zależy od ustaleń. Z góry nie możemy zakładać, że ktoś zwróci nam za to pieniądze. Z gotowymi wynikami badań, musimy udać się do lekarza medycyny pracy. Tam przy okazji wizyty w ramach książeczki sanepidowskiej, możemy wykonać też standardowe badania weryfikujące, czy możemy pracować w danym zawodzie. W drugim przypadku, skierowanie otrzymujemy od pracodawcy. Kiedy lekarz podbije nam książeczkę, bo nasze wyniki są zadowalające, mamy wszystko już gotowe.

Książeczkę należy odświeżać co jakiś czas

To oznacza, że co rok lub częściej musimy udać się do lekarza medycyny pracy i ten podbija nam książeczkę, poświadczającą, że nadal możemy wykonywać dany zawód. Tutaj nie są potrzebne już badania. Oczywiście gdyby lekarz miał wątpliwości, wyśle nas na ponowne badania kału, jeśli uzna to za zbędne, to nie.

Takie badania są bardzo ważne, ponieważ choroby jelitowe, zwłaszcza salmonella, są bardzo groźne i mogą nawet prowadzić do śmierci. W momencie wystąpienia zatrucia w naszym miejscu pracy, są wykonywane badania, w jaki sposób do tego doszło i możemy przez to być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Odpowiadamy za zdrowie swoje i innych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here