Jak wyglądają hemoroidy

To, jak wyglądają hemoroidy, zależy od stanu zaawansowania dolegliwości. Zewnętrzne żylaki odbytu wyglądają jak czerwone guzki. Czasami są one bolesne, i przy tym hamują wypróżnianie. Towarzyszy im wielokrotnie drobne krwawienie i śluz z odbytu. Ponadto powodują pieczenie oraz świąd odbytu. Ignorowanie dolegliwości powoduje, iż symptomy hemoroidów z czasem się nasilają oraz potrzebne jest zastosowanie odpowiedniej kuracji.

Jak wyglądają hemoroidy – Symptomy

Jak wyglądają hemoroidyŻeby finalnie stwierdzić czy to hemoroidy, należy udać się do lekarza (specjalista od hemoroidów to proktolog). Wykona on pierwszą diagnostykę w formie badania przez odbyt (per rectum). Może zlecić również wziernikowanie odbytu, więc anoskopię. Hemoroidy mogą być zewnętrzne albo wewnętrzne. Pierwsze są bardzo zauważalne, towarzyszą im dolegliwości bólowe. Z kolei te znajdujące się wewnątrz mogą powodować niewielkie dolegliwości, np. tylko niewielkie krwawienie z odbytu.

Wygląd hemoroidów zależy od poziomu przebiegu dolegliwości. Charakteryzuje się cztery poniższe stopnie.

  1. Powiększone hemoroidy, które nie przemieszczają się na zewnątrz kanału odbytu (nie są widoczne).
  2. Hemoroidy, jakie wypadają w czasie parcia, i potem chowają się.
  3. Hemoroidy, jakie wychodzą z odbytu w czasie wypróżniania oraz parcia, lecz należy je ręcznie wprowadzić z powrotem.
  4. Żylaki odbytu widoczne poza odbytem.

Hemoroidy zauważalne są jako guzki w odbycie albo na jego końcach. Są sine albo czerwone, zwykle mocno przekrwione. Powodują ból, uczucie pełności oraz przeszkody w odbycie. Chorzy zgłaszają także uczucie niekompletnego wypróżnienia. Ból hemoroidów pojawia się wraz z zaawansowaniem dolegliwości.

Domowe sposoby na hemoroidy – Jak wyglądają po leczeniu?

W sytuacji, gdy choroba nie jest zaawansowana, w wielu wypadkach efektywnym sposobem na hemoroidy okazują się metody domowe.

  • Znaczną ulgę w likwidowaniu symptomów hemoroidów dają popularne nasiadówki z kory dębu, rumianku lub kwiatu nagietka. Napar należy przelać do miski, uzupełnić wodą (uważać, aby temperatura wody nie przewyższała 40 stopni Celsjusza, co zagraża poparzeniem) oraz stosować – po wypróżnieniu – przez blisko 15–20 min.
  • Dostępne bez recepty środki na hemoroidy, takie jak żele oraz kremy lub maść na hemoroidy, wykorzystywane miejscowo dają natychmiastową ulgę w bólu, zmniejszając świąd oraz pieczenie. Zawierają substancje ściągające oraz przeciwzapalne.
  • Polecane są również środki doustne wzmacniające ścianki żył i usprawniające krążenie w miednicy mniejszej
[Głosów:4    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here