Jak wybrać drukarkę etykiet

Profesjonalny druk etykiet wymaga doboru odpowiedniego sprzętu. To właśnie on decyduje o wydajności całego procesu. Właśnie dlatego ostatecznej decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. W sprzedaży dostępnych jest wiele nowoczesnych sprzętów, a wybór to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, jaki efekt finalny chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiono kilka praktycznych wskazówek.

Metoda druku

Druk etykiet może odbywać się przy zastosowaniu drukarki termicznego, termotransferowej, czy też tłoczonej. Ważne jest, aby poznać zarówno zalety, jak i wady każdego rozwiązanie. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się drukarki termotransferowe. Wynika to z faktu, że uchodzą one za wyjątkowo uniwersalne, a więc mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu.

Druk etykiet wielokolorowych wcale nie musi być drogi. Dodatkowym atutem jest fakt, że taśmy barwione spotykane w urządzeniach termotransferowych są wymienne. Drukarki termiczne nie są zbyt praktyczne z uwagi na mały zakres zastosowań (wyłącznie czarno-biały wydruk). Tłoczony druk etykiet jest stosowany głównie w warunkach domowych.

Wydajność sprzętu

Wybierając urządzenie należy zastanowić się, jak często będą drukowane etykiety. Wiadomym jest, że najniższą wydajnością cechują się standardowe drukarki biurowe. Za ich pomocą możne wydrukować kilka tysięcy etykiet dziennie. Istotne jest jednak to, aby robić systematyczne przerwy – w innym przypadku może dojść do przegrzania głowicy.

Na rynku dostępne są również drukarki przemysłowe, dzięki którym można bez obaw wydrukować nawet kilkadziesiąt etykiet. Na specjalną uwagę zasługują sprzęty, które mogą pracować non stop – są one jednak najdroższe w zakupie.

Wymiary urządzenia

Przenośne urządzenia umożliwiają drukowanie etykiet w dowolnym miejscu. Zwykle są one niewielkie, a jednocześnie lekkie, co przekłada się na pełną mobilność. Można stosować je w sklepach, czy też halach produkcyjnych, a więc wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Drukarki stacjonarne są o wiele większe, dzięki czemu sprawdzają się przy wydruku bardziej zaawansowanych projektów. Dodatkowym plusem są lepsze parametry użytkowe – takie sprzęty stosuje się podczas seryjnego wydruku etykiet.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here