Jak sprawdzić prędkość internetu?

Internet spowolnił i chciałbyś sprawdzić jego prędkość? A może zmieniłeś dostawcę internetu i chciałbyś się pochwalić znajomym nową prędkością? Zastanawiałeś się kiedykolwiek jak sprawdzić prędkość internetu? Jest to bardzo proste, a ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Zanim zaczniesz testować

Zanim podejmiesz się testowania swojego internetu, aby wyniki były zgodne z rzeczywistością, nie zapomnij o wykonaniu następujących rzeczy:

  • wyłącz wszystkie aplikacje, które korzystają z internetu,
  • jeśli test wykonujesz na komputerze podłącz się bezpośrednio kablem do modemu jeżeli istnieje taka możliwość,
  • jeśli jednak korzystasz z WiFi upewnij się, że żadne inne urządzenie nie jest z nim w tym momencie połączone,
  • zresetuj router.

Jak sprawdzić prędkość internetu?

Jak sprawdzić prędkość internetu?Pierwszym sposobem na sprawdzenie prędkości naszego internetu jest strona speedtest.pl. Witryna ta sprawdza prędkość pobierania oraz wysyłania jak i ping. Kiedy odwiedzimy stronę wystarczy kliknąć „Rozpocznij test”, a gdy test się zakończy otrzymamy nasze wyniki. Jeśli chcesz pochwalić się swoimi wynikami speedtest uraczy Cię linkiem, którym możesz się podzielić z kim chcesz. Na stronie tej sprawdzimy prędkość naszego internetu z komputera, tabletu czy też telefonu. Czym jest ping? Ping określa opóźnienie pomiędzy wysyłaniem przez nas zapytania, a odpowiedzią serwera. Parametr ten jest bardzo ważny w przypadkach kiedy na przykład gramy w gry on-line, w których ważna jest szybkość naszej reakcji. Za wysoki ping powoduje tzw. lagi.

Inną możliwością na urządzenia mobilne są aplikacje do testowania prędkości naszego łącza. Pośród użytkowników telefonów z systemem Android dobrą renomą cieszy się aplikacja „Meteor:Test prędkości”, charakteryzuje ją to, że umożliwia sprawdzenie szybkości internetu dla wybranych aplikacji.

Jeżeli twoje wyniki są bardzo niskie, zrób test jeszcze raz, sprawdź czy na twoim komputerze nie znajduje się jakieś złośliwe oprogramowanie – najpierw uruchom menedżer zadań (ctrl+alt+del dla win10, ctrl+shift+esc dla win7), wejdź w zakładkę „wydajność” kliknij „otwórz monitor zasobów” i w zakładce „sieć” sprawdź jakie procesy korzystają z internetu, sprawdź wszystkie podejrzane procesy. Możesz również spróbować zaktualizować sterowniki karty sieciowej i firmware routera. Jeśli jednak żadna z czynności nie pomoże, a prędkość nie jest taka jaką obiecywał nam dostawca, udaj się do swojego dostawcy internetu w celu reklamacji.

Ciekawą opcją monitorowania prędkości naszego internetu jest program NetMeter. Program również prowadzi statystki oraz zapisuje wymianę danych w okresie dnia, tygodnia, miesiąca.

Jak kupić dobry router? Podstawowe porady

Aby utrzymywać jakość połączenia internetowego na wysokim poziomie będziemy także potrzebowali odpowiedniego routera. Router zapewnia podłączenie do sieci (przewodowo i bezprzewodowo) dla wszystkich urządzeń elektronicznych w domu. Nie są to tylko komputery ponieważ do internetu możemy podłączyć tablet, telefon, telewizor czy nawet nowoczesną lodówkę. Aby wszystkie te urządzenia posiadały nieprzerwany i niczym nie zakłócony dostęp do sieci będziemy potrzebowali niezawodnego routera. Poniższe porady pozwolą wybrać najlepszy model.

Jak kupić dobry router? Podstawowe poradyPodczas wyboru routera zwróćmy uwagę na to, czy jest możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń. Zazwyczaj jest to drukarka lub dodatkowy dysk zewnętrzny służący do przechowywania danych. Podłączane są one za pomocą złącza USB i mogą z nich korzystać wszyscy użytkownicy podłączeni do sieci. Ułatwia to wymianę plików oraz drukowanie ważnych dokumentów. Nie musimy wtedy przenosić danych na pendrive, gdyż każdy użytkownik sieci ma dostęp do wspólnego dysku. Zwróćmy również uwagę czy jest możliwość podłączenia zewnętrznej anteny WiFi. To na wypadek gdyby sygnał pochodzący z wbudowanej lub wbudowanych kamer okazał się za słaby i w niektórych miejscach mieszkania sieć by nie działała. Dodatkowa antena potrafi znacząco zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej, tak aby w każdym zakątku naszego mieszkania był dobry sygnał i można było bezproblemowo korzystać zarówno z dostępu do sieci wewnętrznej jak i internetu.

Zwróćmy również uwagę na bezpieczeństwo. Router powinien być maksymalnie zabezpieczony przed dostępem osób z zewnątrz. Również dane przesyłane pomiędzy użytkownikami powinny być odpowiednio zabezpieczone. Większość routerów używanych obecnie w gospodarstwach domowych posiada trzy rodzaje zabezpieczeń: uwierzytelnianie MACD, zabezpieczenie WEP oraz zabezpieczenie WPA/WPA2. Zanim wybierzemy konkretny rodzaj zabezpieczenia sprawdźmy czym dokładnie się charakteryzują.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here