Jak sprawdzić IMEI?

IMEI (z ang. International Mobile Equipment Identity) to indywidualny numer służący do identyfikacji telefonu komórkowego. Są różne sytuacje kiedy jego znajomość może się przydać, więc warto wiedzieć jak sprawdzić IMEI.

Jak sprawdzić IMEI?

W każdym telefonie by wyświetlić numer IMEI wystarczy wybrać odpowiednią sekwencję – *#06#. Wyświetli się numer składający się z 15 cyfr, które pozwalają na identyfikację konkretnego urządzenia.

Co znaczą poszczególne cyfry numeru IMEI?

  • Co znaczą poszczególne cyfry numeru IMEI?Pierwsze 6 cyfr tzw. TAC (Type Approval Code) to kod homologacji, a pierwsze 2 cyfry to kod kraju, gdzie jej dokonano.
  • Kolejne 2 cyfry tzw. FAC (Final Assembly Code) to kod montażu. Kod, więc zależy od producenta telefonu. Dla przykładu LG to numer 06, a Huawei to numer 86. W razie potrzeby pełną listę numerów dla konkretnych producentów znaleźć można chociażby na wikipedii.
  • Kolejne 6 cyfr tzw. SNR (Serial Number) to numer seryjny
  • Ostatnia cyfra tzw. CD (Check Digit) to suma kontrolna.

Do czego może się przydać znajomość numeru IMEI?

Numer służący identyfikacji urządzenia przydaje się w różnych sytuacjach. Jedną z nich może być kradzież telefonu. W takiej sytuacji należy wziąć od Policji pisemne oświadczenie o zgłoszeniu kradzieży telefonu, a następnie udać się do operatora i zlecić jego zablokowanie. Tego typu działanie można zlecić jedynie osobiście, więc nie można poprosić znajomego czy kogoś z rodziny by zrobił to za nas.

Blogada IMEI sprawi, że telefon stanie się bezużyteczny nawet jeśli zmieniona zostanie w nim karta SIM. Jedyną możliwością będzie wtedy modyfikacja numeru IMEI w telefonie.

Sprawdź i zapisz IMEI

Mimo, że kod jest krótki i łatwy do zapamiętania to mało kto wie i dokładnie pamięta jak sprawdzić IMEI. Przeciętnemu użytkownikowi do niczego się raczej on nie przyda. Ewentualnie jako ciekawostka, ale może zdarzyć się mimo wszystko taka sytuacja, że ten numer będzie potrzebny. Kradzież i zgubienie telefonu nie zdarzają się bardzo często, ale w dalszym ciągu jest taka możliwość. Rzadko kiedy myślimy o tym, że telefon zostanie skradziony czy po prostu zgubiony, więc nie przykładamy takiej uwagi do znajomości numeru IMEI.

Sama wiedza o tym jak sprawdzić IMEI jednak nie wystarczy. Warto zrobić to odpowiednio wcześniej i taki numer po prostu zapisać. W przypadku kradzieży czy zgubienia telefonu może być bowiem już za późno. W takiej sytuacji wiedza o tym jak to zrobić na nic się nie przyda, ponieważ do telefonu nie będzie już dostępu i nie będzie fizycznej możliwości by odpowiedni kod wpisać.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here