Konturowanie twarzy znane jest od dziesiątek lat, a szczególnie popularny był w kulturze drag queens. Ten element makijażu zyskał jednak największe uznanie milionów kobiet na całym świecie dopiero kilka lat temu. Wydarzyło się to za sprawą celebrytki Kim Kardashian, dla której taka forma make-upu stała się znakiem rozpoznawczym. Choć konturowanie twarzy ma pewne grono przeciwników, to trzeba podkreślić, że nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, ze całość wykonana jest prawidłowo. Warto poczytać więc poradniki na temat tego, jak konturować twarz, by całość nie wyglądała zbyt karykaturalnie.

Nauka konturowania

Makijaż tego rodzaju wymaga bowiem ogromnej wprawy i ćwiczeń, a niedociągnięcia w tym zakresie mogą wywoływać śmieszność. Na szczęście trening czyni mistrza. Poświęcenie odrobiny czasu na naukę tego, jak konturować twarz, na pewno przyniesie spodziewane rezultaty. Głównym z nich jest oczywiście wymodelowanie odpowiedniego kształtu oraz zakrycie mankamentów i uwypuklenie zalet. Dzięki konturowaniu możliwe jest osiągnięcie efektów w postaci np. optycznego wyszczuplenia nosa, ukrycia wystającej brody czy zmniejszenia czoła.

Jak konturować twarz?

Jak konturować twarz? Oczywiście najpierw należy skompletować niezbędne kosmetyki. Jest to krem, podkład, puder, bronzer, korektor, rozświetlacz, a także odpowiednie narzędzia do ich nakładania. Najczęściej w tym celu wybierane są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest gąbeczka (może być to popularne jajeczko, czyli beauty blender) lub pędzel w odpowiednim kształcie (zwykle kulisty lub ścięty skośnie). Skórę twarzy należy odpowiednio przygotować – dokładnie tak, jak przy robieniu każdego, codziennego makijażu. Trzeba ją zatem oczyścić, w razie potrzeby zastosować peeling (jednak nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu), następnie użyć tonik i nałożyć krem. W trakcie jego wchłaniania można zająć się makijażem oka, o ile oczywiście planuje się pełen make-up. Warto pamiętać, że malowanie oczu powinno poprzedzać makijaż reszty twarzy.

Następnie nakładamy podkład. Jego odcień musi być dobrany idealnie do koloru skóry – nawet jeden ton różnicy może dawać niekorzystny efekt. Trzeba także pamiętać o tym, aby nie pomijać uszu i szyi. Później zabieramy się za rozświetlacz lub jasny korektor. Za jego pomocą uwypuklamy niektóre rejony twarzy. Zwykle jest to miejsce pod oczami i między brwiami, łuk kupidyna, broda i fragment nad czubkiem nosa. Całość dokładnie rozprowadzamy, wklepując palcem, gąbką bądź pędzlem. Następnym krokiem jest ukrycie lub zmniejszenie niektórych partii. W tym celu trzeba zastosować kosmetyk o ciemniejszym odcieniu. Dobrze sprawdza się więc bronzer. Ten z kolei bywa najczęściej stosowany na policzkach wzdłuż kości (od ucha w kierunku ust), a także na bokach i czubku nosa, co pozwala na jego wyszczuplenie. Z kolei użycie bronzera na górnej części czoła zmniejsza go optycznie.

Blendowanie

Oczywiście samo nałożenie nie wystarczy – tu również konieczne jest dokładne zblendowanie. Czynność ta to podstawa dobrego konturowania. Smugi nieroztartych kosmetyków wyglądają nieestetycznie i psują urodę zamiast ją poprawiać. Blendowanie wykonuje się energicznymi, kolistymi ruchami, jednak nie jest to wbrew pozorom prosta czynność, dlatego warto często ją ćwiczyć. Gdy wykonamy już wszystkie czynności, całość należy przypudrować, a ewentualny nadmiar kosmetyków „zdjąć” chusteczką. Można również dodać odrobinę różu na kości policzkowe. Na koniec zawsze warto skontrolować, czy całość prezentuje się dobrze i czy twarz nie oddziela się kolorystycznie od szyi i uszu, co przy takim typie makijażu zdarza się niestety często i oczywiście wymaga poprawki.

Zasady dotyczące konturowania

jak konturować twarzUcząc się, jak konturować twarz, warto zapamiętać kluczową zasadę. Dotyczy ona tego, że produkty o jasnych odcieniach nanosi się w miejsca, które mają stać się uwypuklone, natomiast ciemne kosmetyki mają optycznie zakrywać i zmniejszać. Zastosowanie w nieodpowiednich partiach danych produktów może spowodować, że np. twarz wyda się szersza, a mały i wąski nos niemal zupełnie „schowa” się na twarzy. Podczas nauki tego, jak konturować twarz, warto wziąć pod uwagę nie tylko technikę, kosmetyki czy narzędzia, ale również naturalny kształt. Nieco inaczej konturuje się buzię owalną, kwadratową, prostokątną i okrągłą.

Oczywiście wykonując konturowanie twarzy należy pamiętać, aby każdego produktu używać po kolei, stosując do nich osobnych narzędzi (czyli np. nie malować się bronzerem przy wykorzystaniu gąbki ubrudzonej rozświetlaczem). Trzeba też uważać z nadmiarem kosmetyków. Zbyt duża ilość produktów daje zawsze nieciekawy efekt. Poza tym makijaż należy wykonywać przy dobrym oświetleniu, najlepiej naturalnym. Warto pamiętać, że konturowanie twarzy najlepiej sprawdza się w mocniejszych, wieczorowych makijażach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here