Czym się różni PIT-36 od PIT-36L?

Kiedy przychodzi czas na składanie deklaracji podatkowych, zastanawiamy się, w jaki sposób je wypełnić, aby wszystko było jak się należy. Nie chcemy popełniać błędów, bo wiemy, że wiąże się to z późniejszą koniecznością składania korekty. Wielu przedsiębiorców może zlecić to swoim księgowym lub biurom rachunkowym, w których będzie to wykonany jak się należy. Nie ma wtedy obaw i stresów o to, że coś pójdzie nie tak. Niektóre zainteresowane podatkami osoby mogą się zastanawiać Czym się różni PIT-36 od PIT-36L.

Wiele informacji z pewnością można uzyskać na ten temat na portalach podatkowych lub w samym urzędzie, gdzie zostanie nam udzielone obszerne wyjaśnienie. Jeśli jednak chcemy uzyskać jakieś rzeczowe informacje odnośnie sposobu płacenia podatków, warto kierować się informacjami zamieszczonymi w serwisach podatkowych. Z pewnością dowiemy się tam wielu interesujących zagadnień. Niektórzy zastanawiają się, kiedy wybrać podatek liniowy PIT-36L jest wtedy dobrą deklaracją.

Podatek liniowy jest o tyle wygodniejszy dla przedsiębiorcy, bo jego wymiar jest zawsze taki sam. Zawsze płaci się 19% podatku, co jest dużym ułatwieniem. Zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy mają wysokie dochody w swojej firmie. Niektórzy bardzo lubią zajmować się rozliczeniami, zwłaszcza osoby, które dopiero uczą się księgowości. Zazwyczaj prawo podatkowe jest ciekawe, ale czasami bywa również niejasne. Wyjaśnianie pewnych nieprawidłowości, czy rozbieżności w interpretacji może być ciekawym i kreatywnym zajęciem.

Jaka jest różnica między PIT-36 a PIT-36L będzie o tym wiedział każdy pracownik Urzędu Skarbowego. Jednak dla osób, które nie zajmują się tym na co co dzień i wiedza taka jest im niepotrzebna, może wydawać się to dość obco brzmiącym pojęciem. To zupełnie naturalne. Kiedy przychodzi czas rozliczenia się z podatku dobrze jest to zrobić jak najszybciej i nie zwlekać do ostatniej chwili. Jednak wielu płatników czeka z tym ze względu na to, że lubią odkładać wszystko na ostatnią chwilę. Wiąże się to jednak później z większym niepokojem i stresem, aby zdążyć w ustawowym terminie.

Jeśli jednak nie zdążymy złożyć deklaracji, możemy napisać pismo do Urzędu Skarbowego, które będzie niczym innym jak czynnym żalem podatnika za to, że nie udało mu się sprostać temu obowiązkowi. Wtedy Urząd może być przychylny i nie nałożyć na nas kary, jednak musimy takie pismo sporządzić samodzielnie przed o otrzymaniem z Urzędu wezwania. Pamiętanie o tym, pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i konieczności płacenia kary.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here