Czy konsolidacja się opłaca

Mimo dużej popularności kredytu konsolidacyjnego, w dalszym ciągu można spotkać się wieloma błędnymi informacjami na jego temat. Z tego powodu często umykają nam także istotne fakty. Jednak to czy konsolidacja się opłaca https://habzafinanse.com.pl, czy też nie, w dużej mierze zależy od naszej sytuacji. Nie można więc tego generalizować i jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Koszty kredytu konsolidacyjnego

Jedną ze wzmianek, na które możemy natknąć się w sieci, jest informacja jakoby w postaci kredytu konsolidacyjnego, nowy bank, co miesiąc spłacał raty konsolidowanych przez nas zobowiązań. Jest to nieprawda. Kredyt konsolidacyjny to całkiem nowe zobowiązanie finansowe. Jeśli pozytywnie przejdziemy weryfikację w banku i ten zgodzi się udzielić nam konsolidacji, kapitałem pozyskanym w ten sposób, od razu spłacamy nasze aktualne zadłużenie, w całości. Od teraz mamy na swoim koncie tylko jeden kredyt konsolidacyjny, z jedną, niższą ratą.

Z kolei przedterminowa spłata aktualnych długów wiąże się z bardzo ważną kwestią. Mianowicie, niekiedy musimy ponieść opłatę za przedterminową spłatę kredytu czy pożyczki. Kredyt konsolidacyjny to z kolei całkiem nowe zobowiązanie, a więc w tym przypadku będziemy musieli zapłacić za jego udzielenie. Jeśli więc nie wiemy jak działa konsolidacja, nie jesteśmy też w stanie określić konsekwencji jakie za sobą niesie.

Kredyt konsolidacyjny, co do zasady, ma na celu zmniejszenie miesięcznej raty. Aby to zrobić musimy wydłużyć okres kredytowania. Z kolei im dłuższy okres kredytowania tym koszt kredytu jest wyższy. Dlatego musimy dobrze zastanowić się jakiej wysokości ratę jesteśmy w stanie spłacać, aby niepotrzebnie nie wydłużać okresu kredytowania i sztucznie nie zawyżać kosztów konsolidacji.

To co często pomijane to zabezpieczenie kredytu. Jeśli, któreś z konsolidowanych zobowiązań jest zabezpieczone hipoteką, oznacza to dla nas kolejny wydatek. W przypadku konsolidacji zaistnieje bowiem konieczność zmiany wpisu w hipotece i przeniesienie jej na innego wierzyciela.

Czy konsolidacja się opłaca

Czy konsolidacja się opłaca? Zależy. Od czego? W głównej mierze od naszej sytuacji finansowej.

Jeśli doszliśmy do momentu, w którym mamy kilka zobowiązań, których suma rat jest dla nas dużym ciężarem. Zwiększyliśmy wpływy, odkładamy każdą zarobioną złotówkę, a w dalszym ciągu mamy problem związać koniec z końcem. Opóźnienia w spłacie, z dnia na dzień, stają się coraz bardziej realne. Zmniejszenie wysokości raty może być jedynym sposobem, który ustrzeże nas przed opóźnieniami. Wtedy na dalszy plan schodzą koszty konsolidacji. Najważniejsze jest bowiem odciążenie domowego budżetu i ułatwienie sobie spłaty, a jednocześnie uniknięcie przykrych konsekwencji związanych z opóźnieniami i odsetkami od nieterminowej spłaty.

Kiedy naszym celem jest przede wszystkim uporządkowanie finansów i dokumentacji, ujednolicenie warunków kredytowania czy zmniejszenie odsetek, musimy dokładnie przeliczyć, czy nie przepłacimy za konsolidację. Okazać może się, że koszty udzielenia nowego kredytu oraz przedterminowej spłaty aktualnych zobowiązań, będą wyższe niż nasze obecne długi. Zatem pod względem finansowym nie będzie to dla nas opłacalne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here