cukrzyca

Trudno zaprzeczyć temu, że szybkie tempo życia, stres, brak aktywności fizycznej i częste sięganie po żywność wysoko przetworzoną to czynniki niesprzyjające zachowaniu zdrowia. Co więcej, przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, zwanych cywilizacyjnymi. Należy do nich przede wszystkim cukrzyca, a także nadciśnienie i miażdżyca, które diagnozowane są u coraz większej liczby pacjentów zgłaszających się do ośrodków zdrowia. Nic dziwnego więc że wiele osób pragnie poszerzyć swoją wiedzę na temat tego, co to jest cukrzyca i jak się ją leczy.

Cukrzyca wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Dochodzi do niej na skutek nieprawidłowej pracy trzustki. Gdy narząd ten wytwarza zbyt mało insuliny lub nie wytwarza jej wcale, pojawia się hiperglikemia. Wysoki poziom cukru może być również efektem nieprawidłowego wykorzystania insuliny przez komórki. Wyróżnia się kilka typów cukrzycy. Typ I zwany jest insulinozależnym.

Ujawnia się najczęściej u dzieci u młodzieży, a polega na tym, że trzustka nie produkuje insuliny. Z kolei typ II występuje najczęściej i dotyka osoby prowadzące niezdrowy tryb życia lub starsze. Pojawia się również jako choroba towarzysząca przy nadciśnieniu, otyłości czy wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Chociaż objawy choroby bywają czasem niejednoznaczne, niepokój powinny budzić przewlekłe zmęczenie, chudnięcie przy nadmiernym apetycie, zwiększone pragnienie i zbyt częste oddawanie moczu.

Leczenie cukrzycy jest konieczne ze względu na to, że nieleczone choroba prowadzi do uszkodzenie wielu narządów. Dużego znaczenia nabiera samokontrola poziomu cukru we krwi i systematyczna kontrola lekarska. W terapii stosuje się leki doustne lub insulinę. Chorym zaleca się zmianę stylu życia, z uwzględnieniem zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej. W leczeniu przydatne są mierzące poziom cukru we krwi glukometry i pompy insulinowe do ciągłego podawania insuliny. Produkty te wraz z akcesoriami, a ponadto opatrunki, żywność i suplementy oferuje sklep dla cukrzyków diabetyk24.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here